ГЛОБАЛНА СЕДМИЦА НА ПЪТНАТА БЕЗОПАСНОСТ НА ООН: ОСЕМ ОРГАНИЗАЦИИ ПРИЗОВАВАТ ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ ДА ПРЕДПРИЕМЕ ДЕЙСТВИЯ ЗА СКОРОСТТА
Category : Новини
20 май 2021 г. Новини
Глобална седмица на пътната безопасност на ООН: Осем организации призовават Европейския парламент да предприеме действия за скоростта.
Осем организации искат от Европейския парламент да предприеме действия за превишена скорост като част от нова стратегия за пътна безопасност за следващото десетилетие.
Призивът е отправен по време на шестата годишна седмица на ООН за глобална безопасност, която е фокусирана върху зони от 30 км / ч, които могат да подобрят безопасността, по-специално на уязвимите участници в движението, като пешеходци и велосипедисти.
Европейският парламент ще гласува нова десетгодишна програма за пътна безопасност на 16 юни.
Общо 18 800 граждани на ЕС загинаха по европейските пътища през 2020 г. и много други бяха сериозно ранени. Шофьорите, движещи се с неразрешена скорост, играят ключова роля в причиняването на пътни катастрофи и увеличаване на тежестта им.
По-ниските скорости в градските райони са приоритет. Рискът от незащитен участник в движението да бъде убит или сериозно ранен при сблъсък с моторизирано превозно средство нараства значително, когато скоростта на превозното средство се увеличи. При скорости под 30 км / ч пешеходците и велосипедистите могат да се смесват с моторни превозни средства с относителна безопасност.
В целия ЕС около 70% от загиналите по пътищата в градските райони включват уязвими участници в движението, включително пешеходци, мотоциклетисти и велосипедисти.
Работните групи призовават за приемане на официална препоръка на Европейската комисия относно скоростта, покриваща инфраструктурата, превозното средство и прилагането, както и високото ниво на ефективност на системите за интелигентно подпомагане на скоростта („ISA“) – които трябва да бъдат монтирани във всички нови превозни средства в ЕС от следващата година. Работните групи също така предлагат да се направят планове за разширяване на технологията ISA и за други типове превозни средства и да се разгледа внедряването на системи, които не могат да бъдат изменени в бъдеще.